آشنایی با AWL لیست واژگان آکادمیک – منبع : EAP Foundation

موضوععمومی
سطحهمه ی سطوح

زمانی که صحبت از یادگیری واژگان در زبان انگلیسی مطرح می شود معمولا اشاره ی درست و دقیقی به اینکه چه بخشی از واژگان، مورد نظر است نداریم و تنها از عبارت گسترش دایره واژگان یا لغات استفاده می کنیم. اما همین عبارت ساده به بخش های بسیار متنوعی تقسیم می شود که هر کدام نیازمند راه و روش های مخصوص به خود برای پیشرفت در زبان آموزی هستند. در این مقاله که با عنوان آشنایی با AWL پیش روی شماست به موضوعی اشاره می کنیم که تحت عنوان “لیست واژگان آکادمیک” معروف است و برای هر زبان آموزی به خصوص در سطوح متوسط و بالاتر مبحثی بسیار مهم تلقی می شود.

توضیح: منابع بسیار زیادی همچون کتاب، دوره های آموزشی، فلش کارت و … هستند که از روش های مختلف اقدام به آموزش واژگان پرکاربرد در انگلیسی آکادمیک می کنند اما آنچه در این مقاله عنوان می شود آشنایی با لیستی از ۵۷۰ خانواده از کلمات است که اولین بار تحت همین عنوان منتشر شده است. اکثر منابعی که در حال حاضر این واژگان را آموزش می دهند با استفاده از این لیست اقدام به تولید محتوای آموزشی خود کرده اند.

آشنایی با awl

آشنایی با AWL – لیست واژگان آکادمیک

_

AWL یا Academic Word List لیستی متشکل از ۵۷۰ خانواده از کلمات است که توسط خانم Averil Coxhead در دانشگاه ویکتوریای ولینگتون در نیوزیلند گردآوری شده است. خانم Coxhead که در آن زمان دانشجوی رشته ی زبان شناسی در دانشگاه ولینگتون بود به عنوان بخشی از پایان نامه ی کارشناسی ارشد خود، لیستی از واژگان پرکاربرد در متون آکادمیک را بعد از تحقیق های فراوان و مطالعه و بررسی چندین هزار صفحه از متون آکادمیک مختلف جمع آوری کرد تا کمکی باشد برای زبان آموزانی که قصد یادگیری بهتر واژگان به خصوص در زمینه درک مفاهیم آکادمیک و دانشگاهی را دارند. البته این پایان نامه اهداف دیگری نیز داشته است اما آنچه که در این مقاله مد نظر ماست کمکی ست که این لیست به پروسه آموزش زبان آموزان می کند.

این لیست به ۱۰ بخش تقسیم شده است. در بخش های یک تا نه، ۶۰ کلمه و در بخش دهم ۳۰ کلمه قرار دارند. این بخش بندی به ترتیب اهمیت و تکرار این کلمات در متون آکادمیک شکل گرفته اند. به این ترتیب که کلمات موجود در بخش اول دارای اهمیت و درصد تکرار بیشتری در متون آکادمیک هستند و به همین ترتیب بخش های بعدی نیز شکل گرفته اند. نکته ی بسیار مهم که نیاز به شفاف سازی دارد این است که منظور از “اهمیت” آن نیست که به عنوان مثال کلمات لیست اول از لیست دوم در زبان انگلیسی مهمتر باشند. خیر، منظور آن است که در پروسه ی یادگیری این لفات و بحث آموزش آن، یادگیری این واژگان باید در اولویت قرار گیرد. به عبارت دیگر مهم است که زبان آموزان آموزش این لغات را از ابتدا و لیست اول شروع کرده و به صورت منظم پیش بروند چرا که امکان برخورد با این کلمات در متون آکادمیک بیشتر از بخش های بعدی ست.

570 خانواده از کلمات

_

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد مجموعا ۵۷۰ کلمه در این لیست قرار دارد اما منظور گردآورنده صرفا این لغات نبوده بلکه هر لغت به خانواده ای از واژگان اشاره دارد که آنها را نمایندگی می کند. برای روشن شدن این مطلب نیاز است که مثالی را مطرح کنم. کلمه Academy که در بخش اول از این لیست قرار دارد کلماتی همچون:

Academia

Academic

Academically

را نیز در خانواده ی خود دارد که در واقع از تغییر در Part of speech کلمه اصلی به وجود آمده اند. در مثالی دیگر کلمه ی Accurate را داریم که با کلماتی همچون:

Accuracy

Accurately

Inaccuracy

در یک خانواده قرار دارد. در نتیجه، هدف یادگرفتن تمامی این کلمات به اضافه واژگانی ست که در آن خانواده حضور دارند و نه صرفا کلمه اصلی که در تیترهای هر لیست مشاهده می شود. با احتساب این بخش از کلمات می توان گفت که این لیست، حدودا ۲۰۰۰ کلمه را به عنوان پرکاربردترین واژگان انگلیسی آکادمیک معرفی می کند.

مخاطب
_

به طور کلی هر زبان آموزی با هر هدفی نیازمند آشنایی با AWL به طور کامل است اما به طور مشخص زبان آموزان سطح متوسط به بالا یا به عبارت دقیق تر B1 تا C2 بر مبنای استاندارد CEFR نیازمند فراگیری این واژگان هستند. برای زبان آموزانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه داشته و یا شرکت در آزمون های بین المللی زبان انگلیسی همچون آیلتس، تافل، جی آر ای، پی تی ای و … را دارند یادگیری این لیست از مهمترین کارهایی است که برای آمادگی امتحان باید انجام دهند.

یادگیری واژگان آکادمیک
_

همانطور که در ابتدای مقاله نیز عنوان شد از زمان انتشار این لیست تا به امروز، نهادهای مختلف و معتبری در سراسر دنیا اقدام به تهیه محتواهای آموزشی مختلفی با تمرکز بر این لیست کرده اند. از دانشگاه کمبریج به عنوان بزرگترین ناشر کتاب های آموزشی زبان انگلیسی گرفته تا انتشارات لانگمن و صدها نهاد و موسسه ی دیگر که در قالب کتاب، جزوه، فیلم های آموزشی، فلش کارت و … محصولاتی را به بازار آموزش عرضه کرده اند. در مقاله ی دیگری با عنوان منابع یادگیری واژگان آکادمیک (AWL) به بررسی مهمترین منابع یادگیری این واژگان پرداخته ام.

دریافت فایل
_

فایل های مختلفی در سطح اینترنت وجود دارد که این لیست را ارائه می دهند اما در این پی دی اف تلاش کرده ام تا به واضح ترین شکل ممکن و با قرار دادن تمامی کلمات هم خانواده از هر واژه، لیست منظم و ساده ای را برای مطالعه و تحقیق زبان آموزان آماده کنم که از لینک زیر قابل دریافت است. این لیست برای آشنایی با AWL به طور اجمالی و شناسایی تمامی لغات آن مناسب است.

Academic Word List

منبع
_

در تهیه این مقاله از صفحات مختلفی در وب استفاده کرده ام. سه موردی که در زیر آمده است موارد دقیق و معتبری در این زمینه را در اختیار مخاطبان قرار داده اند که مطالعه آنها را به شما نیز پیشنهاد می کنم.

Wikipedia

EAP Foundation

University of Plymouth

حمایت
_

در صورتی که از مطالب این سایت استفاده کرده و رضایت دارید می توانید با معرفی آن به دیگران قدم بزرگی برای هر چه بیشتر دیده شدن و تداوم تولید محتوای آن بردارید. در کنار سایت، همچنین همراهی در یوتیوب نیز راه دیگری برای حمایت و دلگرمی من در ادامه این مسیر است.

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *