سطحمتوسط و بالاتر
لهجهبریتانیایی

در این مجموعه از دروس که بر مبنای برنامه BBC One-minute World News تهیه شده به آموزش کلمات و عبارت های پرکاربرد در اخبار انگلیسی می پردازیم. به دو دلیل استفاده از این برنامه برای آموزش انتخاب شده است؛ اول کوتاه بودن که امکان مرور و تکرار فراوان در هر شرایطی را فراهم می کند و دوم فرمت استاندارد اخبار بی بی سی که بدون شک یکی از بهترین منابع برای یادگیری اصطلاح های خبری در زبان انگلیسی ست. علاوه بر موارد یاد شده، لهجه استاندارد و روانی که در این برنامه ها استفاده می شود برای تقویت تلفظ و افزایش کیفیت لهجه نیز بسیار مفید است.

عبارت های هدف

_
Disturbing videos: videos that make you feel anxious and upset or shocked

کلمه مهم این عبارت Disturbing به معنای ناراحت کننده، نگران کننده، دلخراش و … است که در کنار کلمه Videos تشکیل عبارت “ویدیوهای ناراحت کننده یا دلخراش” را می دهد. در اینجا اشاره به ویدیوهای دلخراش کشتار غیرنظامیان دارد.

مثال:

One of the Libyan rebels who captured and then killed Libyan ruler Muammar el-Qaddafi was seen wearing a Yankees hat in one of the disturbing videos of the event.

 

Obtain: to get something, especially by making an effort

به معنای به دست آوردن است. در اینجا اشاره دارد که خبرنگاران بی بی سی به واسطه تلاشی که به خرج داده اند به این ویدیوها دسترسی پیدا کرده اند. Obtain معمولا با حرف اضافه by دنبال می شود.

مثال:

Animals can use only organic nitrogen, which they obtain by consuming plants or other animals.

 

The killing of unarmed civilians:

Killing عمل کشتن و به قتل رساندن است و کلمه Unarmed که شکل متضاد Armed هست به معنی غیر مسلح است و همانطور که می توان حدس زد کلمه Civilian نیز به معنای غیرنظامی ست. کسی که عضو هیچ یک از گروه های مختلف نظامی نیست.

مثال:

Adel el-Said, a spokesman for the prosecutor, declined to comment, except to say that no interior minister could have ordered the killing of unarmed civilians without the president’s consent.

 

An independent investigation:

کلمه Investigation به معنای تحقیق یا رسیدگی است که گاها معنای بازجویی (نه در معنای بازجویی پلیسی) هم از آن می توان استخراج کرد. Independent هم به معنای مستقل است که متضاد Dependent یا وابسته است. در اینجا اشاره به دولت اتیوپی دارد که به دلیل مشکلات فراوان دولتی همچون فساد و ناکارآمدی به جامعه جهانی اعلام می کند که برای رفع هرگونه ابهام حاضر است تا فضا را برای یک تحقیق مستقل (معمولا تحت نظارت نهادهای بین المللی) فراهم کند.

مثال:

The board has also called for an independent investigation into the issues surrounding the department.

 

Opioid addiction:

Opioid کلمه ایست کلی برای اشاره به هر نوع ماده ی مخدری که از ریشه تریاک به دست می آید. عبارت مواد افیونی جایگزینی ست که فرهنگ آریان پور برای آن ارائه کرده است. Addiction نیز به معنای اعتیاد است که در شکل های گوناگون می تواند اتفاق بیفتد. در اینجا اشاره به اعتیاد به مواد مخدر جورج فلوید و دوست دخترش دارد.

مثال:

Alcoholism takes a while to ruin your life, but opioid addiction can happen in a week.

 

Testimony: a formal written or spoken statement saying what you know to be true, usually in court

یکی از معانی Testimony شهادت شفاهی یا کتبی در دادگاه است. در اینجا اشاره به شهادت دوست دختر جورج فلوید در دادگاه دارد.

مثال:

He invites attendees who have used the product to give testimony.

 

Murder trial:

کلمه Murder به معنای به قتل رساندن به شکل عمد است و Trial اشاره به جلسه رسمی دادگاه برای رسیدگی به یک پرونده دارد. در کنار هم این عبارت به معنای “دادگاه رسیدگی به قتل” ترجمه می شود.

مثال:

murder trial recalls the wartime internment of Japanese-Americans.

 

Manslaughter: the crime of killing somebody illegally but not deliberately

همانطور که از توضیح انگلیسی برمی آید به عمل کشتن غیرقانونی شخصی به صورت غیرعمد گفته می شود. در فارسی معمولا از جایگزین “قتل نفس” استفاده می شود و زمانی که دادگاه به نتیجه برسد عبارت قتل عمد و یا قتل غیرعمد (در صورت تشخیص دادگاه) به آن اطلاق می شود.

مثال:

In February, Liang was charged with second-degree manslaughter and criminally negligent homicide, among other charges.

 

A vote of no confidence:

عبارت آشناتر که معمولا شنیده می شود A vote of confidence به معنای رای اعتماد است اما در این جا با وجود No معنای عبارت به شکل منفی تغییر می کند و “رای عدم اعتماد” ترجمه می شود. در اینجا اشاره دارد که نخست وزیر هلند که متهم به دروغ گویی بود با اختلاف بسیار کمی از گرفتن رای عدم اعتماد نجات پیدا کرد.

مثال:

The Congress of Deputies can dismiss a prime minister through a vote of no confidence.

 

Administration: the government of a country

کلمه Administration در اینجا به معنی دولت است و اشاره به دولت تحت امر آقای مارک روته نخست وزیر هلند دارد.

مثال:

Under Reagan and Thatcher we had embarked on this era of deregulation and privatisation, much of which the subsequent Clinton administration and New Labour governments accepted.

دریافت فایل

_

پس از مطالعه دقیق و کامل درس پیشنهاد می شود که برای مدت حداقل یک هفته موارد آموزشی را در دوره های زمانی مختلف مرور کنید. برای این منظور می توانید از فایل صوتی درس در کنار توضیحات آن که در قابل پی دی اف در دسترس شما قرار دارد استفاده کنید. با رعایت این نکات در مدت زمانی کوتاه بر موارد آموزشی درس مسلط خواهید شد.

BBC News – Lesson 1

دروس مشابه

_

فصل اول از دوره آموزشی انگلیسی با اخبار شامل ۱۵۰ درس، مشابه آنچه که در این صفحه مشاهده می کنید است که همگی بر مبنای برنامه BBC One-minute World News از شبکه جهانی بی بی سی انگلیسی آماده شده و بیش از ۳۰ درس آن به صورت رایگان در اختیار زبان آموزان قرار دارد. در صورتی که به این سبک از آموزش علاقه مند هستید می توانید در این دوره شرکت کرده و از مطالب آن استفاده لازم را ببرید. دقت کنید که با یک بار شرکت در این دوره به صورت دائمی به این دوره و فصل هایی که در آینده به آن اضافه می شود دسترسی خواهید داشت.

آرشیو

_

درسی که مشاهده کردید بخشی از فصل اول دوره آموزشی انگلیسی با اخبار است که بیش از ۳۰ درس آن به صورت رایگان در اختیار زبان آموزان قرار دارد. برای دسترسی به آرشیو دروس رایگان این مجموعه بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

اخبار انگلیسی - انگلیسی از طریق اخبار

منابع
_

در تهیه این مجموعه آموزشی از برنامه BBC One-Minute World News بهره برده ام و برای معانی و مثال ها نیز از دیکشنری ها و موتورهای جستجوی زیر کمک گرفته شده است. در تعداد بسیار کمی از موارد و زمانی که معنی یا مثال مناسبی در هیچ یک از منابع زیر نیافته ام از دیکشنری های مک میلان، کالینز و وبستر نیز استفاده شده است.

Oxford Learner’s Dictionary

Longman Dictionary of Contemporary English

Cambridge Dictionary

Aryanpour English to Persian Dictionary

Ludwig

حمایت
_

در صورتی که از مطالب این سایت استفاده کرده و رضایت دارید می توانید با معرفی آن به دیگران قدم بزرگی برای هر چه بیشتر دیده شدن و تداوم تولید محتوای آن بردارید. در کنار سایت، همچنین همراهی در یوتیوب نیز راه دیگری برای حمایت و دلگرمی من در ادامه این مسیر است.

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *