سطحمتوسط و بالاتر
لهجهبریتانیایی

در این مجموعه از دروس که بر مبنای برنامه BBC One-minute World News تهیه شده به آموزش کلمات و عبارت های پرکاربرد در اخبار انگلیسی می پردازیم. به دو دلیل استفاده از این برنامه برای آموزش انتخاب شده است؛ اول کوتاه بودن که امکان مرور و تکرار فراوان در هر شرایطی را فراهم می کند و دوم فرمت استاندارد اخبار بی بی سی که بدون شک یکی از بهترین منابع برای یادگیری اصطلاح های خبری در زبان انگلیسی ست. علاوه بر موارد یاد شده، لهجه استاندارد و روانی که در این برنامه ها استفاده می شود برای تقویت تلفظ و افزایش کیفیت لهجه نیز بسیار مفید است.

عبارت های هدف

_
The right: the position of people who favor traditional attitudes and practices and conservative policies of the political Right

The right در بستر متون علوم سیاسی اشاره به حزب یا احزاب دست راستی دارد. از آنها به Right wing نیز یاد می شود.

مثال:

The right was/were in power after 1979.

 

Projection: an estimate or a statement of what figures, amounts, or events will be in the future, or what they were in the past, based on what is happening now

از جمله معانی کلمه Projection می توان به تخمین، حدس، پیش بینی، گمانه زنی و … اشاره کرد. در اینجا اشاره به گمانه زنی ها در رابطه با آینده حزب راست اسرائیل به رهبری بنیامین نتانیاهو دارد.

مثال:

Calculations are based on a projection of existing trends.

 

To be on track: to be likely to achieve the result you want

این اصطلاح به معنی در مسیر درست و صحیح بودن، به سمت هدف گام برداشتن و … است. کاربرد آن بیشتر در صحبت کردن تا نوشتار است.

مثال:

We’re still on track for 10% growth.

 

An outright majority:

کلمه Majority به معنای اکثریت است که در این خبر اشاره به اکثریت نمایندگان در پارلمان دارد. اما کلمه Outright در اینجا به معنی تمام و کمال، به تمامی و … دارد. مثال هایی با این کلمه را مشاهده کنید:

An outright ban/victory/rejection

مثال:

No one party is expected to gain an outright majority.

 

Coalition: a government formed by two or more political parties working together

در حالت عادی کلمه Coalition به معنای جمع شدن گروهی از مردم در کنار هم و تشکیل یک گروه منسجم است. در متون سیاسی اما به معنای ائتلاف میان چند حزب مختلف است.

مثال:

They didn’t rule out coalition with the social Democrats.

 

Batch: a quantity of food, medicine etc that is produced or prepared at the same time

Batch اشاره به یک مقدار مشخص، یک دسته و … از غذا، دارو و مواردی مشابه دارد که در یک زمان تولید و یا آماده شده اند.

مثال:

It is necessary to make new batches of flu vaccine whenever a different, virulent strain of flu makes an appearance.

 

Defective packaging:

کلمه Defective به معنای دارای مشکل و ایراد است. معادل آن را می توان کلمه Faulty عنوان کرد. Packaging نیز در معنای بسته بندی ست که در این بخش از خبر اشاره به “مشکلات یا خطای در بسته بندی” دارد.

مثال:

CMA3 identifies sperm with defective packaging and indirectly evaluates protamine deficiency.

 

To run/go aground: if a ship runs aground, it becomes stuck in a place where the water is not deep enough

از این اصطلاح زمانی استفاده می شود که کشتی و یا قایقی در بخشی از آب که عمق آن کم است گرفتار شده باشد. در اصطلاح عامیانه فارسی به آن “به گل نشستن” اطلاق می شود.

مثال:

The drifting Concordia eventually ran aground near the shore.

 

Marine traffic: connected with the sea and the creatures and plants that live there; connected with ships or trade at sea

کلمه Marine اشاره به هر آن چیزی که در دریاست دارد. علاوه بر آن برای اشاره به کشتی ها و تجارت در دریا نیز می شود. فرهنگ های لغت معتبر فارسی از آن با عنوان “دریایی” و یا “وابسته به دریانوردی” یاد کرده اند. در کنار کلمه Traffic به معنی ترافیک دریایی است. اشاره به آن دارد که در پی به گل نشستن کشتی باربری عظیمی در کانال سوئز، ترافیک دریایی در آن نقطه پدید آمده است.

مثال:

Transits are scheduled and monitored at points along the route by an automated marine traffic control system.

 

Halt: to stop; to make somebody/something stop

به معنای ایست، جلوگیری از حرکت و … می باشد.

مثال:

The police were halting traffic on the parade route.

 

To foster an environment:

فعل Foster به معنای کمک به پیشرفت یا توسعه چیزی ست. در این عبارت به معنی “کمک به ایجاد محیط یا بستر” ترجمه می شود. اشاره به فعالیت های پرنس هری در جهت کمک به توسعه بستری برای صحبت صادقانه در مورد سلامت روانی دارد.

مثال:

However, perhaps the most critical area where professionals want debate, advice and the latest thinking is on how to foster an environment where vulnerable people in care will not be abused?

دریافت فایل

_

پس از مطالعه دقیق و کامل درس پیشنهاد می شود که برای مدت حداقل یک هفته موارد آموزشی را در دوره های زمانی مختلف مرور کنید. برای این منظور می توانید از فایل صوتی درس در کنار توضیحات آن که در قابل پی دی اف در دسترس شما قرار دارد استفاده کنید. با رعایت این نکات در مدت زمانی کوتاه بر موارد آموزشی درس مسلط خواهید شد.

BBC News – Lesson 11

دروس مشابه

_

فصل اول از دوره آموزشی انگلیسی با اخبار شامل ۱۵۰ درس، مشابه آنچه که در این صفحه مشاهده می کنید است که همگی بر مبنای برنامه BBC One-minute World News از شبکه جهانی بی بی سی انگلیسی آماده شده و بیش از ۳۰ درس آن به صورت رایگان در اختیار زبان آموزان قرار دارد. در صورتی که به این سبک از آموزش علاقه مند هستید می توانید در این دوره شرکت کرده و از مطالب آن استفاده لازم را ببرید. دقت کنید که با یک بار شرکت در این دوره به صورت دائمی به این دوره و فصل هایی که در آینده به آن اضافه می شود دسترسی خواهید داشت.

آرشیو

_

درسی که مشاهده کردید بخشی از فصل اول دوره آموزشی انگلیسی با اخبار است که بیش از ۳۰ درس آن به صورت رایگان در اختیار زبان آموزان قرار دارد. برای دسترسی به آرشیو دروس رایگان این مجموعه بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

اخبار انگلیسی - انگلیسی از طریق اخبار

منابع
_

در تهیه این مجموعه آموزشی از برنامه BBC One-Minute World News بهره برده ام و برای معانی و مثال ها نیز از دیکشنری ها و موتورهای جستجوی زیر کمک گرفته شده است. در تعداد بسیار کمی از موارد و زمانی که معنی یا مثال مناسبی در هیچ یک از منابع زیر نیافته ام از دیکشنری های مک میلان، کالینز و وبستر نیز استفاده شده است.

Oxford Learner’s Dictionary

Longman Dictionary of Contemporary English

Cambridge Dictionary

Aryanpour English to Persian Dictionary

Ludwig

حمایت
_

در صورتی که از مطالب این سایت استفاده کرده و رضایت دارید می توانید با معرفی آن به دیگران قدم بزرگی برای هر چه بیشتر دیده شدن و تداوم تولید محتوای آن بردارید. در کنار سایت، همچنین همراهی در یوتیوب نیز راه دیگری برای حمایت و دلگرمی من در ادامه این مسیر است.

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *