سطحمتوسط و بالاتر
لهجهبریتانیایی

در این مجموعه از دروس که بر مبنای برنامه BBC One-minute World News تهیه شده به آموزش کلمات و عبارت های پرکاربرد در اخبار انگلیسی می پردازیم. به دو دلیل استفاده از این برنامه برای آموزش انتخاب شده است؛ اول کوتاه بودن که امکان مرور و تکرار فراوان در هر شرایطی را فراهم می کند و دوم فرمت استاندارد اخبار بی بی سی که بدون شک یکی از بهترین منابع برای یادگیری اصطلاح های خبری در زبان انگلیسی ست. علاوه بر موارد یاد شده، لهجه استاندارد و روانی که در این برنامه ها استفاده می شود برای تقویت تلفظ و افزایش کیفیت لهجه نیز بسیار مفید است.

عبارت های هدف

_
Proposed: suggested as a possible plan or action for people to consider

صفتی که از فعل Propose ساخته می شود و به معنای “پیشنهاد شده” یا “مطرح شده” است.

مثال:

There have been huge demonstrations against the proposed factory closure.

 

Bill: a written suggestion for a new law that is presented to a country’s parliament so that its members can discuss it

Bill معانی متفاوتی دارد اما یکی از مهمترین آنها “لایحه” است. طرحی که در مجلس یا پارلمان برای اعمال تغییراتی ارائه می شود.

مثال:

Congress passed the energy bill last month.

 

Curb: to control or limit something, especially something bad

فعل Curb به معنی کنترل و یا محدود کردن چیزی است که معمولا برای اتفاقات منفی از آن استفاده می شود. مانند کنترل آشوب، تظاهرات و … . از کلمه Check به عنوان هم معنی آن نیز در بعضی موارد می توان استفاده کرد.

مثال:

He needs to learn to curb his temper.

 

Clash: a short fight between two groups of people

تمامی معانی مرتبط با کلمه Clash بسیار به هم شبیه هستند و در اینجا اشاره به درگیری بین دو گروه از مردم دارد.

مثال:

Several people were injured in violent clashes with the police.

 

Break out(of war, fighting or other unpleasant events) to start suddenly

این Phrasal verb اشاره به شروع ناگهانی دارد که غالبا در مورد اتفاقات ناگوار و ناخوشایند به کار می رود. همانند شروع جنگ، درگیری و …

مثال:

They had escaped to America shortly before war broke out in 1939.

 

Torrential downpours: a quantity of food, medicine etc that is produced or prepared at the same time

از Collocation های پراستفاده در خصوص صحبت در مورد بارش است. کلمه Torrential به معنی بارش سنگین است. Downpour نیز اشاره به بارش باران به شکل بسیار شدید است.

مثال:

We got caught in a torrential downpour.

 

Overflow: to be so full that the contents go over the sides

Overflow به معنی سرریز کردن یا حالتی ست که بیش از ظرفیت چیزی اتفاق می افتد. در اینجا به معنی سرریزی به کار رفته است اما این کلمه با کمی تغییر در معنی به شکل دیگری نیز به کار می رود.

مثال:

The bath is overflowing!

 

Suburb: an area where people live that is outside the centre of a city

اشاره به بخش خارج از شهر یا حومه شهر دارد.

مثال:

a suburb of London

a London suburb

 in the suburbs: They live in the suburbs.

To be urged to evacuate:

از بهترین روش های یادگیری عبارت های خبری همین است که در قالب جمله یا همایند آموخته شوند. در اینجا فعل Urge به معنی توصیه جدی، اکید یا اصرار کردن است و کلمه Evacuate هم به معنای تخلیه کردن. در کنار هم این عبارت به “توصیه ی اکید برای تخلیه کردن” ترجمه می شود.

مثال:

Two million people had been urged to evacuate, many of them for the second time this month.

 

A state of emergency:

وضعیت بحرانی، وضعیت خطرناک و … ترجمه می شود. برای بیان وضعیت بحرانی معمولا از فعل Declare به همراه این عبارت استفاده می شود.

مثال:

The president of Tunisia has declared a state of emergency.

 

Descend on: to visit somebody/something in large numbers, sometimes unexpectedly

این Phrasal verb که به صورت Descend upon نیز به کار می رود به معنی بازدید از شخص یا محلی به صورت ناگهانی و با جمعیت زیاد است. در اینجا اشاره به هجوم توریست ها به منطقه مورد نظر دارد.

مثال:

Hundreds of football fans descended on the city.

 

Curfew: a law that says that people must not go outside after a particular time at night until the morning; the time after which nobody must go outside

معمولا در فارسی این کلمه را “حکومت نظامی” ترجمه می کنیم اما توجه داشته باشید که این کلمه برای قوانین داخل خانوده یا سازمان هم به کار می رود. به عنوان مثال بازیکنان یک تیم فوتبال حق ندارند بعد از ساعت ۱۱ شب خارج از هتل باشند و در این حالت نیز از کلمه Curfew برای اشاره به قانون مورد نظر استفاده می شود.

مثال:

The army imposed a dusk-to-dawn curfew.

You must get home before curfew.

دروس مشابه

_

پس از مطالعه دقیق و کامل درس پیشنهاد می شود که برای مدت حداقل یک هفته موارد آموزشی را در دوره های زمانی مختلف مرور کنید. برای این منظور می توانید از فایل صوتی درس در کنار توضیحات آن که در قابل پی دی اف در دسترس شما قرار دارد استفاده کنید. با رعایت این نکات در مدت زمانی کوتاه بر موارد آموزشی درس مسلط خواهید شد.

BBC News – Lesson 12

دروس مشابه

_

فصل اول از دوره آموزشی انگلیسی با اخبار شامل ۱۵۰ درس، مشابه آنچه که در این صفحه مشاهده می کنید است که همگی بر مبنای برنامه BBC One-minute World News از شبکه جهانی بی بی سی انگلیسی آماده شده و بیش از ۳۰ درس آن به صورت رایگان در اختیار زبان آموزان قرار دارد. در صورتی که به این سبک از آموزش علاقه مند هستید می توانید در این دوره شرکت کرده و از مطالب آن استفاده لازم را ببرید. دقت کنید که با یک بار شرکت در این دوره به صورت دائمی به این دوره و فصل هایی که در آینده به آن اضافه می شود دسترسی خواهید داشت.

آرشیو

_

درسی که مشاهده کردید بخشی از فصل اول دوره آموزشی انگلیسی با اخبار است که بیش از ۳۰ درس آن به صورت رایگان در اختیار زبان آموزان قرار دارد. برای دسترسی به آرشیو دروس رایگان این مجموعه بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

اخبار انگلیسی - انگلیسی از طریق اخبار

منابع
_

در تهیه این مجموعه آموزشی از برنامه BBC One-Minute World News بهره برده ام و برای معانی و مثال ها نیز از دیکشنری ها و موتورهای جستجوی زیر کمک گرفته شده است. در تعداد بسیار کمی از موارد و زمانی که معنی یا مثال مناسبی در هیچ یک از منابع زیر نیافته ام از دیکشنری های مک میلان، کالینز و وبستر نیز استفاده شده است.

Oxford Learner’s Dictionary

Longman Dictionary of Contemporary English

Cambridge Dictionary

Aryanpour English to Persian Dictionary

Ludwig

حمایت
_

در صورتی که از مطالب این سایت استفاده کرده و رضایت دارید می توانید با معرفی آن به دیگران قدم بزرگی برای هر چه بیشتر دیده شدن و تداوم تولید محتوای آن بردارید. در کنار سایت، همچنین همراهی در یوتیوب نیز راه دیگری برای حمایت و دلگرمی من در ادامه این مسیر است.

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *