سطحمتوسط و بالاتر
لهجهبریتانیایی

در این مجموعه از دروس که بر مبنای برنامه BBC One-minute World News تهیه شده به آموزش کلمات و عبارت های پرکاربرد در اخبار انگلیسی می پردازیم. به دو دلیل استفاده از این برنامه برای آموزش انتخاب شده است؛ اول کوتاه بودن که امکان مرور و تکرار فراوان در هر شرایطی را فراهم می کند و دوم فرمت استاندارد اخبار بی بی سی که بدون شک یکی از بهترین منابع برای یادگیری اصطلاح های خبری در زبان انگلیسی ست. علاوه بر موارد یاد شده، لهجه استاندارد و روانی که در این برنامه ها استفاده می شود برای تقویت تلفظ و افزایش کیفیت لهجه نیز بسیار مفید است.

عبارت های هدف

_
Get off: to stop discussing a particular subject; to make somebody do this

Get off معانی متعددی دارد که در اینجا به معنی توقف بحث یا موضوع مشخصی و یا مجبور کردن کسی به چنین کاری آمده است.

مثال:

I couldn’t get him off politics once he had started.

 

Fiery start:

از صفت Fiery در کنار کلمه Start به معنی آغاز یا شروع استفاده شده است که نشان دهنده شروع طوفانی، آتشین یا پرجنجال باشد.

مثال:

The finale got off to a nicely fiery start, and Andsnes resisted the temptation to make us jump at the theme’s jarring, pointy chord every time it came around.

 

Military might: to be likely to achieve the result you want

کلمه Might در اینجا به شکل اسم به کار رفته است و به معنای قدرت یا انرژی بسیار زیاد است. این همایند به معنای “قدرت نظامی” ترجمه می شود.

مثال:

I pushed the rock with all my might.

 

Roll-out: an occasion when a company, the government, etc. introduces or starts to use a new product or service

کلمه Roll-out که در زمان شیوع پاندمی بسیار شنیده می شود به معنای شروع استفاده از یک محصول یا خدمات است. از کلمه Launch به عنوان هم معنی آن در برخی موارد می توان استفاده کرد.

مثال:

The roll-out of high-speed broadband and 5G networks is vital for the city’s future.

 

Jabto push a pointed object into somebody/something, or in the direction of somebody/something, with a sudden strong movement

Jab اشاره به ضربه زدن یا فرو کردن جسمی تیز به سمت کسی یا چیزی دارد. از این کلمه در اشکال مختلفی می توان استفاده کرد. برای مثال ضربه زدن با انگشت به پهلوی کسی، تزریق کردن واکسن و یا حتی ضربه با دست جلوتر در بوکس نیز Jab نام دارد. در اینجا اشاره به تزریق دارد که در انگلیسی امریکایی به جای آن از کلمه Shot استفاده می کنند.

مثال:

She jabbed him in the ribs with her finger.

 

Militia: a group of people who are not professional soldiers but who have had military training and can act as an army

اشاره به شخص یا گروه های شبه نظامی دارد.

مثال:

He said he would call out the state militia if the rebels did not surrender.

 

Ally: a country that has agreed to help and support another country, especially in case of a war

به معنی متحد است. دقت کنید این کلمه در حالت جمع به دو شکل استفاده می شود. با A بزرگ و a کوچک که شکل کوچک آن صرفا حالت جمع است اما اگر با A بزرگ به کار برود اشاره به نیروهای متحدین در جنگ جهانی دوم دارد.

مثال:

Portugal is a traditional ally of England.

دریافت فایل

_

پس از مطالعه دقیق و کامل درس پیشنهاد می شود که برای مدت حداقل یک هفته موارد آموزشی را در دوره های زمانی مختلف مرور کنید. برای این منظور می توانید از فایل صوتی درس در کنار توضیحات آن که در قابل پی دی اف در دسترس شما قرار دارد استفاده کنید. با رعایت این نکات در مدت زمانی کوتاه بر موارد آموزشی درس مسلط خواهید شد.

BBC News – Lesson 15

دروس مشابه

_

فصل اول از دوره آموزشی انگلیسی با اخبار شامل ۱۵۰ درس، مشابه آنچه که در این صفحه مشاهده می کنید است که همگی بر مبنای برنامه BBC One-minute World News از شبکه جهانی بی بی سی انگلیسی آماده شده و بیش از ۳۰ درس آن به صورت رایگان در اختیار زبان آموزان قرار دارد. در صورتی که به این سبک از آموزش علاقه مند هستید می توانید در این دوره شرکت کرده و از مطالب آن استفاده لازم را ببرید. دقت کنید که با یک بار شرکت در این دوره به صورت دائمی به این دوره و فصل هایی که در آینده به آن اضافه می شود دسترسی خواهید داشت.

آرشیو

_

درسی که مشاهده کردید بخشی از فصل اول دوره آموزشی انگلیسی با اخبار است که بیش از ۳۰ درس آن به صورت رایگان در اختیار زبان آموزان قرار دارد. برای دسترسی به آرشیو دروس رایگان این مجموعه بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

اخبار انگلیسی - انگلیسی از طریق اخبار

منابع
_

در تهیه این مجموعه آموزشی از برنامه BBC One-Minute World News بهره برده ام و برای معانی و مثال ها نیز از دیکشنری ها و موتورهای جستجوی زیر کمک گرفته شده است. در تعداد بسیار کمی از موارد و زمانی که معنی یا مثال مناسبی در هیچ یک از منابع زیر نیافته ام از دیکشنری های مک میلان، کالینز و وبستر نیز استفاده شده است.

Oxford Learner’s Dictionary

Longman Dictionary of Contemporary English

Cambridge Dictionary

Aryanpour English to Persian Dictionary

Ludwig

حمایت
_

در صورتی که از مطالب این سایت استفاده کرده و رضایت دارید می توانید با معرفی آن به دیگران قدم بزرگی برای هر چه بیشتر دیده شدن و تداوم تولید محتوای آن بردارید. در کنار سایت، همچنین همراهی در یوتیوب نیز راه دیگری برای حمایت و دلگرمی من در ادامه این مسیر است.

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *