سطحمتوسط و بالاتر
لهجهبریتانیایی

در مجموعه آموزشی انگلیسی با اخبار که بر مبنای برنامه BBC One-minute World News تهیه شده به آموزش کلمات و عبارت های پرکاربرد در اخبار انگلیسی می پردازیم. به دو دلیل استفاده از این برنامه برای آموزش انتخاب شده است؛ اول کوتاه بودن که امکان مرور و تکرار فراوان در هر شرایطی را فراهم می کند و دوم فرمت استاندارد اخبار بی بی سی که بدون شک یکی از بهترین منابع برای یادگیری اصطلاح های زبان انگلیسی با اخبار است. علاوه بر موارد یاد شده، لهجه استاندارد و روانی که در این برنامه ها استفاده می شود برای تقویت تلفظ و افزایش کیفیت لهجه نیز بسیار مفید است.

انگلیسی با اخبار – عبارت های هدف

_
Regulator: a person or an organization that officially controls an area of business or industry and makes sure that it is operating fairly

در اینجا اشاره به مقامات مسئول در منطقه مورد نظر دارد. به شخص یا سازمانی اطلاق می شود که بر فعالیت یک کسب و کار یا صنعت نظارت دارد.

مثال:

Federal regulators prepare to set stricter rules for cars and fuel.

 

Verdict: a decision that you make or an opinion that you give about something, after you have tested it or considered it carefully

از Verdict معمولا در جریان اعلام حکم در دادگاه استفاده می شود اما در اینجا به معنی “نظر یا نتیجه قضاوت” آمده است. اشاره به نظر مثبت در رابطه با ایمنی واکسن آسترازنکا از طرف نهاد مربوطه دارد.

مثال:

The panel will give their verdict on the latest album releases.

 

Chaotic: without any order; in a completely confused state

به معنی بی نظم، با هرج و مرج و … است.

مثال:

She had a chaotic personal life with a series of broken relationships.

 

Counterpart: a person or thing that has the same position or function as somebody/something else in a different place or situation

به نقطه مقابل یا همتا اطلاق می شود. به عنوان مثال وزیر امور خارجه کشور اگر با Counterpart خود دیدن کند به این معنی ست که با وزیر امور خارجه کشور مقابل دیدار کرده است.

مثال:

The Foreign Minister held talks with his Chinese counterpart.

 

The polls: the process of voting at an election; the process of counting the votes

کلمه Poll به صورت مفرد اشاره به رای گیری دارد اما زمانی که به صورت جمع و با حرف تعریف The به کار می رود به معنی پروسه رای گیری و شمارش آن است.

مثال:

Thursday is traditionally the day when Britain goes to the polls (= when elections are held).

 

Centre-right party: having views that are between the centre and the right in politics

اشاره به حزب راست میانه دارد. در اصطلاح های تخصصی علوم سیاسی معمولا احزاب راستی به احزاب محافظه کار یا اصولگرا اشاره می شود.

مثال:

Europe’s centre-right parties

 

Mandate: the authority to do something, given to a government or other organization by the people who vote for it in an election

Mandate اعتبار یا قدرتی ست که به واسطه مردم یا اعضای یک سازمان در اختیار دولت یا مدیریت یک مجموعه قرار می گیرد.

مثال:

The election victory gave the party a clear mandate to continue its programme of reform.

 

Due: arranged or expected

زمانی که مسئله ای از پیش تایین شده و قرار آن گذاشته شده است از Due می توان استفاده کرد. در اینجا اشاره به “قرار برای ملاقات مقامات افغانستان” دارد.

مثال:

The band’s first album is due for release later this month.

 

Speed up: to move or happen faster; to make something move or happen faster

به معنای سرعت بخشیدن، تسریع کردن و … است.

مثال:

They have speeded up production of the new car.

 

Peace process:

همایندی که در اخبار سیاسی بسیار کاربرد دارد و به معنای “روند صلح” است.

مثال:

He was opposed to the peace process.

 

Special envoy: a person who represents a government or an organization and is sent as a representative to talk to other governments and organizations

به نماینده ویژه، فرستاده ویژه و … اصلاق می شود.

مثال:

Stephen Bosworth, Mr Obama’s special envoy, wants to visit Pyongyang.

دریافت فایل

_

پس از مطالعه دقیق و کامل درس پیشنهاد می شود که برای مدت حداقل یک هفته موارد آموزشی را در دوره های زمانی مختلف مرور کنید. برای این منظور می توانید از فایل صوتی درس در کنار توضیحات آن که در قابل پی دی اف در دسترس شما قرار دارد استفاده کنید. با رعایت این نکات در مدت زمانی کوتاه بر موارد آموزشی درس مسلط خواهید شد.

BBC News – Lesson 16

دروس مشابه

_

فصل اول از دوره آموزشی انگلیسی با اخبار شامل ۱۵۰ درس، مشابه آنچه که در این صفحه مشاهده می کنید است که همگی بر مبنای برنامه BBC One-minute World News از شبکه جهانی بی بی سی انگلیسی آماده شده و بیش از ۳۰ درس آن به صورت رایگان در اختیار زبان آموزان قرار دارد. در صورتی که به این سبک از آموزش علاقه مند هستید می توانید در این دوره شرکت کرده و از مطالب آن استفاده لازم را ببرید. دقت کنید که با یک بار شرکت در این دوره به صورت دائمی به این دوره و فصل هایی که در آینده به آن اضافه می شود دسترسی خواهید داشت.

آرشیو

_

درسی که مشاهده کردید بخشی از فصل اول دوره آموزشی انگلیسی با اخبار است که بیش از ۳۰ درس آن به صورت رایگان در اختیار زبان آموزان قرار دارد. برای دسترسی به آرشیو دروس رایگان این مجموعه بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

اخبار انگلیسی - انگلیسی از طریق اخبار

منابع
_

در تهیه مجموعه آموزشی انگلیسی با اخبار از برنامه BBC One-Minute World News بهره برده ام و برای معانی و مثال ها نیز از دیکشنری ها و موتورهای جستجوی زیر کمک گرفته شده است. در تعداد بسیار کمی از موارد و زمانی که معنی یا مثال مناسبی در هیچ یک از منابع زیر نیافته ام از دیکشنری های مک میلان، کالینز و وبستر نیز استفاده شده است.

Oxford Learner’s Dictionary

Longman Dictionary of Contemporary English

Cambridge Dictionary

Aryanpour English to Persian Dictionary

Ludwig

حمایت
_

در صورتی که از مطالب این سایت استفاده کرده و رضایت دارید می توانید با معرفی آن به دیگران قدم بزرگی برای هر چه بیشتر دیده شدن و تداوم تولید محتوای آن بردارید. در کنار سایت، همچنین همراهی در یوتیوب نیز راه دیگری برای حمایت و دلگرمی من در ادامه این مسیر است.

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *