سطحمتوسط و بالاتر
لهجهبریتانیایی

در این مجموعه از دروس که بر مبنای برنامه BBC One-minute World News تهیه شده به آموزش کلمات و عبارت های پرکاربرد در اخبار انگلیسی می پردازیم. به دو دلیل استفاده از این برنامه برای آموزش انتخاب شده است؛ اول کوتاه بودن که امکان مرور و تکرار فراوان در هر شرایطی را فراهم می کند و دوم فرمت استاندارد اخبار بی بی سی که بدون شک یکی از بهترین منابع برای یادگیری اصطلاح های خبری در زبان انگلیسی ست. علاوه بر موارد یاد شده، لهجه استاندارد و روانی که در این برنامه ها استفاده می شود برای تقویت تلفظ و افزایش کیفیت لهجه نیز بسیار مفید است.

عبارت های هدف

_
Storm: a situation in which a lot of people suddenly express very strong feelings about something

کلمه Storm به معنی طوفان است اما به حالت فعلی معنایی ادبی از همان اسم به دست می دهد. اشاره به زمانی که مردم احساسات شدید خود را از طریق اعتراض، خشونت و … به صورت ناگهانی بروز می دهند دارد.

مثال:

His comments created a storm of protest in the media.

A political storm is brewing over the prime minister’s comments.

 

Prominent: important or well known

اشاره به شخص یا مسئله ای مهم و اصلی دارد.

مثال:

a prominent politician

He played a prominent part in the campaign.

She was prominent in the fashion industry.

 

On probation: a system that allows a person who has committed a crime not to go to prison if they behave well and if they see an official (called a probation officer) regularly for a fixed period of time

به معنای آزادی به قید التزام است که در این مدت شخص به زندان نرفته اما موظف است که رفتار مورد انتظاری را نشان داده و مرتبا در دسترس نیروهای مراقبت باشد.

مثال:

The prisoner was put on probation.

 

Behind bars: in prison

کلمه Bar به معنی میله اشاره ای ادبی به میله های زندان و به زمانی که زندانی در پشت میله های زندان قرار دارد است.

مثال:

The murderer is now safely behind bars.

 

A central figure: the most important person in a group/company/situation …

به معنی شخصیت کلیدی، مرکزی، محوری و … است.

مثال:

Qasem Soleimani was the central figure of the IRGC in Syria.

 

Wave of arrests:

کلمه Arrest به معنای “دستگیری” یا “بازداشت” است. با استفاده از عبارت Wave of حالتی ادبی برای اشاره به “موج دستگیری ها” به وجود می آید.

مثال:

The fighting in Sidon left dozens dead and led to a wave of arrests.

 

The ousted government:

کلمه Oust اشاره به برکنار کردن کسی از سمت یا شغل به وسیله زور دارد. در اینجا اشاره به دولتی دارد که به واسطه ی زور و کودتای نظامی حاکم شده است.

مثال:

Mr. Baisalov suggested that supporters of the ousted government in Moscow had sought to help Mr. Kongantiyev go into hiding.

 

Draw up: to make or write something that needs careful thought or planning

به معنی “نوشتن“، “نگارش” یا “به وجود آوردن” است که در متون مختلف معانی متفاوتی از آن استخراج می گردد. در این مثال خبری اشاره به نگارش قانونی در رابطه با موضوع مورد نظر دارد.

مثال:

to draw up a contract/list

Make sure the contract is properly drawn up.

 

An in-person event: taking place with people physically present together in the same place, not on the internet or by phone or video link

حضور فیزیکی در یک مراسم یا مراسمی با حضور فیزیکی افراد

مثال:

At the height of the pandemic all in-person classes were suspended.

in-person meetings/events

دریافت فایل

_

پس از مطالعه دقیق و کامل درس پیشنهاد می شود که برای مدت حداقل یک هفته موارد آموزشی را در دوره های زمانی مختلف مرور کنید. برای این منظور می توانید از فایل صوتی درس در کنار توضیحات آن که در قابل پی دی اف در دسترس شما قرار دارد استفاده کنید. با رعایت این نکات در مدت زمانی کوتاه بر موارد آموزشی درس مسلط خواهید شد.

BBC News – Lesson 26

دروس مشابه

_

فصل اول از دوره آموزشی انگلیسی با اخبار شامل ۱۵۰ درس، مشابه آنچه که در این صفحه مشاهده می کنید است که همگی بر مبنای برنامه BBC One-minute World News از شبکه جهانی بی بی سی انگلیسی آماده شده و بیش از ۳۰ درس آن به صورت رایگان در اختیار زبان آموزان قرار دارد. در صورتی که به این سبک از آموزش علاقه مند هستید می توانید در این دوره شرکت کرده و از مطالب آن استفاده لازم را ببرید. دقت کنید که با یک بار شرکت در این دوره به صورت دائمی به این دوره و فصل هایی که در آینده به آن اضافه می شود دسترسی خواهید داشت.

آرشیو

_

درسی که مشاهده کردید بخشی از فصل اول دوره آموزشی انگلیسی با اخبار است که بیش از ۳۰ درس آن به صورت رایگان در اختیار زبان آموزان قرار دارد. برای دسترسی به آرشیو دروس رایگان این مجموعه بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

اخبار انگلیسی - انگلیسی از طریق اخبار

منابع
_

در تهیه این مجموعه آموزشی از برنامه BBC One-Minute World News بهره برده ام و برای معانی و مثال ها نیز از دیکشنری ها و موتورهای جستجوی زیر کمک گرفته شده است. در تعداد بسیار کمی از موارد و زمانی که معنی یا مثال مناسبی در هیچ یک از منابع زیر نیافته ام از دیکشنری های مک میلان، کالینز و وبستر نیز استفاده شده است.

Oxford Learner’s Dictionary

Longman Dictionary of Contemporary English

Cambridge Dictionary

Aryanpour English to Persian Dictionary

Ludwig

حمایت
_

در صورتی که از مطالب این سایت استفاده کرده و رضایت دارید می توانید با معرفی آن به دیگران قدم بزرگی برای هر چه بیشتر دیده شدن و تداوم تولید محتوای آن بردارید. در کنار سایت، همچنین همراهی در یوتیوب نیز راه دیگری برای حمایت و دلگرمی من در ادامه این مسیر است.

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *