سطحمتوسط و بالاتر
لهجهبریتانیایی

در این مجموعه از دروس که بر مبنای برنامه BBC One-minute World News تهیه شده به آموزش کلمات و عبارت های پرکاربرد در اخبار انگلیسی می پردازیم. به دو دلیل استفاده از این برنامه برای آموزش انتخاب شده است؛ اول کوتاه بودن که امکان مرور و تکرار فراوان در هر شرایطی را فراهم می کند و دوم فرمت استاندارد اخبار بی بی سی که بدون شک یکی از بهترین منابع برای یادگیری اصطلاح های خبری در زبان انگلیسی ست. علاوه بر موارد یاد شده، لهجه استاندارد و روانی که در این برنامه ها استفاده می شود برای تقویت تلفظ و افزایش کیفیت لهجه نیز بسیار مفید است.

عبارت های هدف

_
Set out: to present ideas, facts, etc. in an organised way, in speech or writing

این Phrasal verb که از مهمترین و پرکاربردترین Phrasal verb های زبان انگلیسی است معانی متفاوتی دارد که در اینجا به معنی ارائه دادن، بیان کردن یا اظهار کردن است. در اینجا اشاره به اظهارات مقامات در دادگاه دارد.

مثال:

He set out his objections to the plan.

 

Opening argument: outline or summary of the nature of a case and of anticipated proof presented by attorney to jury at start of trial, before any evidence is submitted

اشاره به اظهارات اولیه ای دارد که توسط وکیل در ابتدای دادگاه برای قاضی و هیئت منصفه ارائه می شود.

مثال:

Mr. Bartlit’s presentation resembled a prosecutor’s opening argument in a major criminal trial.

 

Footage: part of a film showing a particular event

بخشی از یک فیلم یا کلیپ که معمولا در اخبار ارائه می شود. در اینجا اشاره به بخشی از فیلمی دارد که مرتبط با نحوه مرگ جرج فلوید است.

مثال:

People see live footage of the war at home on their television.

 

A major reshuffle of the cabinet:

این عبارت با اندکی تغییر در درس قبلی آمده است و همان توضیحات در اینجا نقل می شود.

The cabinet اشاره به کابینه دولت دارد. اما فعل Shuffle در اینجا به معنی تغییر است. این معنی از Shuffle در واقع از حالت ورق زدن کارت های بازی (بر زدن) گرفته شده است. به این عمل To shuffle a deck of card گفته می شود و معنایی استعاری از آن به دست می آید که معادل تغییر و ایجاد تغییرات است. پیشوند Re به معنای تکرار است و اگر در کنار کلمه ای قرار بگیرد به معنای تکرار، دوباره انجام دادن و یا برعکس کردن یا انجام دادن آن است. مانند:

Replay

Reconnect

React

در نهایت از کنار هم قرار گرفتن این کلمات عبارت “تغییرات در کابینه دولت” به دست می آید.

مثال:

In recent weeks, there have been increasingly outspoken criticisms of Mr. Schröder’s leadership and demands for a major reshuffling of his cabinet as a way of restoring confidence both within the party and the public.

 

Departure: an act of leaving a place

فعل Departure به معنی خروج است که به اشکال مختلف به کار می رود. در اینجا اشاره به خروج وزرای امور خارجه و دفاع از کابینه دولت برزیل دارد.

مثال:

His sudden departure threw the office into chaos.

 

Sweeping changes: large and very important or significant changes

Collocation بسیار کاربردی که به تغییرات اساسی یا تغییرات بزرگ ترجمه می شود.

مثال:

It is obvious that sweeping changes are needed in the legal system.

 

Electoral system:

سیستم انتخاباتی

مثال:

There is no such thing as a perfect electoral system.

 

Lawmaker: a politician who helps make the law of a country

این کلمه به معنای قانون گذار است.

مثال:

State lawmakers have been arguing over the new healthcare reform bill for months.

 

Patriotic: having or expressing a great love of your country

به معنای وطن دوستانه می باشد. در بسیاری از موارد این کلمه به وطن پرستانه ترجمه می شود که از منظر صحیح زبان فارسی این کلمه بار معنی منفی دارد در حالی که وطن دوستانه دارای بار منفی مثبت است.

توضیح : بسیاری از اساتید زبان فارسی تاکید دارند که استفاده از کلمه وطن پرستانه ناصحیح است. چرا که پرستش موجب به وجود آمدن تعصب و دوری از خرد است حال آنکه وطن دوستی بار معنایی کاملا مثبتی را حمل می کند.

مثال:

The party framed its message in unashamedly patriotic language.

 

Eliminate: to remove or get rid of something

به معنای حذف یا از سر راه برداشتن است. در اینجا اشاره به نحوه قانون گذاری عجیب دولت چین دارد که موجب از سر راه کنار رفتن بسیاری از مخالفان دولت چین می شود.

مثال:

The diet claims to eliminate toxins from the body.

 

Opposition politicians:

کلمه Opposition در بستر موضوعات سیاسی همواره به حزب، احزاب و یا افرادی اطلاق می شود که در مقابل دولت مستقر قرار دارند و به مخالفت با آن می پردازند. عبارت Opposition politicians در اینجا به معنای سیاست مداران مخالف دولت ترجمه می شود.

مثال:

Several northern opposition politicians have strong followings too.

 

Long-awaited: that people have been waiting for a long time

این صفت به معنی چیزیست که مدت های طولانی مورد انتظار بوده است. در این بخش خبر اشاره به دلیل به وجود آمدن ویروس کرونا دارد که همه برای مدت طولانی منتظر کشف علت به وجود آمدن آن بودند.

مثال:

Her long-awaited new novel is finally out.

 

Pass through: to go through a town, etc., stopping there for a short time but not staying

این Phrasal verb به معنای گذر از مکانی ست که برای مدتی در آنجا ایست کرده و سپس حرکت می کنید اما در اینجا به شکل استعاری از آن بهره گرفته شده است. به این معنی که ویروس اولیه کرونا از طریق خفاش به حیوان دیگری منتقل و پس از جهش در بدن حیوان به انسان منتقل شده است.

مثال:

The four routes pass through downtown Seiling.

 

Intermediary: located or happening between two places, times or stages

به معنای واسط است. در اینجا اشاره دارد که ویروس از خفاش به یک حیوان واسط منتقل شده و سپس به انسان سرایت کرده است.

مثال:

Mountains were seen as an intermediary realm between heaven and earth.

 

Infect: to make a disease or an illness spread to a person, an animal or a plant

به معنای سرایت کردن یک بیماری به انسان، حیوان و یا گیاه است.

مثال:

It is not possible to infect another person through kissing.

دریافت فایل

_

پس از مطالعه دقیق و کامل درس پیشنهاد می شود که برای مدت حداقل یک هفته موارد آموزشی را در دوره های زمانی مختلف مرور کنید. برای این منظور می توانید از فایل صوتی درس در کنار توضیحات آن که در قابل پی دی اف در دسترس شما قرار دارد استفاده کنید. با رعایت این نکات در مدت زمانی کوتاه بر موارد آموزشی درس مسلط خواهید شد.

BBC News – Lesson 5

دروس مشابه

_

فصل اول از دوره آموزشی انگلیسی با اخبار شامل ۱۵۰ درس، مشابه آنچه که در این صفحه مشاهده می کنید است که همگی بر مبنای برنامه BBC One-minute World News از شبکه جهانی بی بی سی انگلیسی آماده شده و بیش از ۳۰ درس آن به صورت رایگان در اختیار زبان آموزان قرار دارد. در صورتی که به این سبک از آموزش علاقه مند هستید می توانید در این دوره شرکت کرده و از مطالب آن استفاده لازم را ببرید. دقت کنید که با یک بار شرکت در این دوره به صورت دائمی به این دوره و فصل هایی که در آینده به آن اضافه می شود دسترسی خواهید داشت.

آرشیو

_

با کلیک بر روی تصویر زیر می توانید به آرشیو این مجموعه از آموزش ها دسترسی پیدا کنید. توجه داشته باشید که این دوره آموزشی شامل ۱۵۰ درس است اما بیش از ۳۰ درس آن به صورت رایگان در اختیار زبان آموزان قرار گرفته است.

اخبار انگلیسی - انگلیسی از طریق اخبار

منابع
_

در تهیه این مجموعه آموزشی از برنامه BBC One-Minute World News بهره برده ام و برای معانی و مثال ها نیز از دیکشنری ها و موتورهای جستجوی زیر کمک گرفته شده است. در تعداد بسیار کمی از موارد و زمانی که معنی یا مثال مناسبی در هیچ یک از منابع زیر نیافته ام از دیکشنری های مک میلان، کالینز و وبستر نیز استفاده شده است.

Oxford Learner’s Dictionary

Longman Dictionary of Contemporary English

Cambridge Dictionary

Aryanpour English to Persian Dictionary

Ludwig

حمایت
_

در صورتی که از مطالب این سایت استفاده کرده و رضایت دارید می توانید با معرفی آن به دیگران قدم بزرگی برای هر چه بیشتر دیده شدن و تداوم تولید محتوای آن بردارید. در کنار سایت، همچنین همراهی در یوتیوب نیز راه دیگری برای حمایت و دلگرمی من در ادامه این مسیر است.

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *