بررسی دیکشنری آکسفورد

بررسی دیکشنری آکسفورد

موضوععمومی
سطحهمه ی سطوح

هر زبان آموزی که اراده و عزم جدی برای یادگیری زبان انگلیسی تا سطوح بالا را دارد. بدون شک نیازمند استفاده از یک یا چند دیکشنری حرفه ای و معتبر انگلیسی به انگلیسی  (تاکید میکنم حتما انگلیسی به انگلیسی) هست تا بتواند به بهترین توضیحات در رابطه با کلمات و عبارت هایی که در متون مختلف، فیلم و سریال، پادکست و … به آنها بر می خورد دسترسی داشته باشد. در دنیای آموزش زبان انگلیسی تعداد دیکشنری های معتبر و قابل اعتمادی که در همه سطوح مورد استفاده باشند. چندان زیاد نیست و دیکشنری آکسفورد به عنوان یکی از این گزینه ها و شاید پرکاربردترین آنها، گزینه ایست که در این مطلب به بررسی دقیق آن می پردازیم.

توضیح: در این مقاله از نسخه اندروید و وب سایت دیکشنری آکسفورد استفاده کرده ام. اما تفاوت این نسخه با سایر نسخه های آن همچون ویندوز، iOS و … بسیار جزئی است. با این حال اگر بخشی از مواردی که در این مقاله به آن اشاره شده در نسخه مورد نظر شما وجود نداشته یا به شکل دیگری هست حتما از وب سایت دیکشنری آکسفورد برای کسب اطلاعات بیشتر استفاده کنید.

آکسفورد – اولین دیکشنری مدرن

_

آکسفورد اولین دیکشنری دنیا نیست! این مطلب مهم را همین ابتدای کار روشن می کنم، اما به اعتبار نظر بسیاری از کارشناسان این حوزه، آکسفورد اولین دیکشنری مدرن دنیا به مفهوم امروزی ست. پیش از آکسفورد دیکشنری های دیگری نیز گردآوری شده اند که شناخته شده ترین آنها دیکشنری امریکایی وبستر (Webster’s American Dictionary) است که توسط نابغه ی کم نظیری به نام نواح وبستر (که برای جمع آوری آن ۲۷ سال وقت صرف کرد و ۲۶ زبان مختلف را آموخت) تهیه شده است.

قصد ندارم که در رابطه با تاریخچه جمع آوری دیکشنری ها و به خصوص آکسفورد صحبت کنم و از این مطلب می گذرم. در حال حاضر آکسفورد بزرگترین تیم تحقیقاتی برای یک دیکشنری در جهان را دارد و به طور مرتب و هر سه ماه یکبار کلمات، عبارات و توضیحات جدید را در این دیکشنری اضافه و یا مطالب قبلی را به روز رسانی می کند. آکسفورد بر روی وب سایت آن به رایگان در اختیار همه قرار دارد اما برای تهیه نسخه ای از آن در سیستم عامل های مختلف نیاز به خرید آن دارید.

پس از دریافت و نصب آکسفورد بر روی دستگاه اندرویدی خود اولین چیزی که نیاز به بررسی آن دارید دریافت دیتابیس های آن است. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید هفت مورد در این صفحه قرار دارد. که تنها مورد اول ضروری و نیازمند دریافت است و بقیه موارد در صورتی که از دیکشنری در حالت آنلاین استفاده کنید نیازی به دریافت ندارند. اما اگر قصد استفاده از دیکشنری به صورت آفلاین را دارید می توانید یک یا چند و یا همه موارد را دانلود کرده تا در صورتی که به اینترنت دسترسی نداشتید بتوانید از امکانات آن به صورت کامل استفاده کنید.

دیتابیس های دیکشنری آکسفورد

پس از دانلود دیتابیس های مورد نظر، وقت آن است که به بخش اصلی دیکشنری وارد شده و کلمات مورد نظرمان را جستجو کنیم. در این قسمت دو تب اصلی وجود دارند. Simple search و Full text search

بخش Simple search: در این بخش می توانید همانند سایر دیکشنری ها کلمه ای را جستجو کرده و مدخل مورد نظر را مشاهده کنید. برای مثال در تصویر زیر کلمه Take جستجو شده است.

جستجو در دیکشنری آکسفورد

بخش Full text search: در این بخش امکان این وجود دارد که کلمه مورد نظر را جستجو کرده و به اشکال مختلفی که آن کلمه مورد استفاده قرار گرفته است دسترسی پیدا کنید. برای مثال با جستجوی کلمه Take می توانید علاوه بر مدخل اصلی کلمه، مستقیما به مثال های بیشتر، Phrasal verb هایی که در آن از این کلمه استفاده شده است، Idiom هایی که با این کلمه شکل گرفته اند و مواردی از این دست، دست پیدا کنید.

شخصا از این قسمت زمانی استفاده می کنم که به دنبال یک مطلب خاص می گردم. مثلا به دنبال اصطلاحی هستم که در یک مقاله خوانده ام و به جای آنکه تمام مدخل مورد نظر را از بالا تا پایین بررسی کنم در این بخش جستجو کرده و چون تقسیم بندی مناسبی در این بخش قرار دارد امکان پیدا کردن مطلب مورد نظرم راحت تر می شود.

جستجوی کامل در دیکشنری آکسفورد

امکانات ویژه ی آکسفورد

_

رابط کاربری زیبا و ساده، توضیحات کاملا شفاف و دقیق به همراه مثال های فراوان به اضافه تلفظ کلمه و همچنین مثال های آن با دو لهجه بریتانیایی و امریکایی استاندارد از جمله مواردی ست که در آکسفورد با بالاترین استاندارد ممکن در اختیار شما قرار دارد. در رابطه با همین موارد نظر شخصی من آن است که آکسفورد با اختلافی چشم گیر بهترین دیکشنری دنیاست و تنها دیکشنری لانگمن است که توانایی مقایسه شدن با آن را دارد (هر چند که همواره بعد از آکسفورد قرار می گیرد) اما آنچه که باعث جذابیت آکسفورد است تنها این موارد نیست و از اینجای مطلب به بعد به بخش های کمتر شناخته شده ی آن می پردازم.

در آکسفورد ۹ بخش کاربردی وجود دارد که در بعضی موارد و در کلمات خاصی آنها را مشاهده می کنید.

  • AWL Collocations
  • Grammar
  • Language Bank
  • More About
  • Thesaurus
  • Topic Collocations
  • Vocabulary Building
  • Which Word?
  • Word Family

AWL Collocations:

 

AWL کوتاه شده ی عبارت Academic Word List است که اگر با این عنوان آشنایی ندارید پیشنهاد می کنم مقاله “آشنایی با AWL” را مطالعه کنید اما به اختصار AWL لیستی از ۵۷۰ کلمه پرکاربرد در انگلیسی آکادمیک است که توسط خانم Averil Coxhead در دانشگاه ویکتوریای ولینگتون در نیوزیلند طراحی شده و امروزه بسیاری از سازمان ها و نهادهای آموزشی معتبر دنیا این لیست را از جمله منابع معتبر برای آموزش انگلیسی آکادمیک به حساب می آورند. اگر دقت کرده باشید در بسیاری از دیکشنری ها نیز عبارت AWL در کنار بعضی کلمات ظاهر می شود که به معنای حضور این کلمه در لیست کلمات آکادمیک است.

آکسفورد با توجه به اهمیت این دسته از کلمات بخشی را تحت عنوان Collocations یا همایندهای پرکاربرد برای برخی از آنها اضافه کرده است که اطلاعات بسیار باارزشی را در اختیار مخاطب قرار می دهد. در عکس زیر این اطلاعات را در مدخل واژه Global مشاهده می کنید. لازم به توضیح است که برای یادگیری بهتر Collocation ها، آکسفورد دیکشنری تخصصی دیگری با عنوان Oxford Collocations Dictionary دارد که در این زمینه کاملا بی رقیب است.

لیست لغات آکادمیک در دیکشنری آکسفورد

Grammar:

 

در بخش گرامر، آکسفورد اطلاعاتی مختصر اما بسیار مهم در رابطه نحوه کاربرد آن کلمه ارائه می کند که در عین اختصار بسیار مفید و ارزشمند است. معمولا این توضیحات برگرفته از اشتباهات رایجی ست که در هنگام استفاده از آن کلمه به وجود می آید و آکسفورد با تاکید بر این مسئله و نشان دادن نحوه صحیح کاربرد آن به رفع ابهامات لازم می پردازد. در تصویر زیر توضیحات گرامری لازم را در مدخل واژه Every مشاهده می کنید.

توضیحات گرامری در دیکشنری آکسفورد

Language Bank:

 

جذاب ترین بخش دیکشنری برای شخص من همین قسمت است؛ جایی که آکسفورد با خلاقیت خاصی کلمات مترادفی را در قالب جملات نمونه معرفی می کند. به این صورت که ابتدا از کلمه مورد نظر در جمله ای استفاده کرده و بعد جملات مشابهی را با جایگزین های آن ارائه می کند که امکان مقایسه و بررسی این جملات کمک بسیار بزرگی در افزایش دایره لغات زبان آموز می کند. نکته ی دیگری که در این بخش قابل تامل و یادگیری ست آن است که با مقایسه این جملات با نحوه بازنویسی یک عبارت یا همان Paraphrasing هم آشنا می شوید که نکته ای بسیار باارزش برای هر زبان آموزی ست. در زیر تصویری از این بخش در مدخل کلمه Clarify را مشاهده می کنید.

بانک واژگان در دیکشنری آکسفورد

More About:

 

این بخش نیز اطلاعات جالبی را ارائه می کند که عدم اطلاع از آنها می تواند منجر به سردرگمی در انتخاب واژه صحیح شود. به جای توضیح در رابطه با این بخش ترجیح میدهم توجه شما را به عکس زیر از مدخل واژه Attorney جلب کنم که به خوبی نشانگر ماهیت این بخش است.

توضیحات بیشتر در دیکشنری آکسفورد

Thesaurus:

 

بخش Thesaurus که در اکثر دیکشنری ها وجود دارد در آکسفورد نیز در اختیار کاربران قرار گرفته است. این بخش با تفاوت هایی جزئی مشابه با بخش Language Bank است که پیشتر با آن آشنا شدیم. در تصویر زیر این بخش را در مدخل کلمه Accept مشاهده می کنید. البته لازم به ذکر است که در اطلاعاتی که در این بخش از دیکشنری مشاهده می کنید تنها بخش کوچکی از آنچه باید باشد است. آکسفورد دیکشنری تخصصی دیگری با عنوان Oxford Learner’s Thesaurus دارد که در این زمینه هم بدون هیچ رقیبی بهترین دیکشنری دنیاست.

واژگان مفید در دیکشنری آکسفورد

Topic Collocations:

 

این بخش نیز مشابه با AWL Collocations است با این تفاوت که به کلماتی خارج از محدوده ی AWL می پردازد و همچنین توجه آکسفورد در این بخش بسیار گسترده تر از تنها چند مثال است. تقریبا تمامی همایندهای پرکاربرد آن کلمه و سایر کلماتی که در آن حوزه و موضوع کاربرد دارند در کنار هم قرار گرفته اند. در عکس زیر قسمتی از این بخش از مدخل کلمه Bankruptcy را مشاهده می کنید. همانطور که پیشتر نیز عنوان شد در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در رابطه با Collocation ها دارید می توانید از دیکشنری تخصصی آن با نام Oxford Collocations Dictionary استفاده کنید.

همایندها در دیکشنری آکسفورد

Vocabulary Building:

 

بخش Vocabulary Building به زبان آموز کمک می کند تا روش های دیگری برای بیان آنچه در نظر دارد را پیدا کند که نتیجه ی آن تنوع بخشیدن به دایره لغات و توانایی استفاده ی بهتر از واژگان در موقعیت هایی که نیاز به تکرار یک مفهوم است خواهد بود. در تصویر زیر مشاهده می کنید که روش های دیگری که برای بیان کلمه Approximately آمده است به شما کمک می کند تا مفهوم مورد نظر خود را با کلمات متنوع ارائه بدهید.

گسترش دایره واژگان در دیکشنری آکسفورد

Which Word?:

 

Which Word به شما کمک می کند تا کلماتی که امکان برداشت اشتباه و به تبع آن استفاده اشتباه از آن وجود دارد را شناخته و با مقایسه کلمه مورد نظر با موارد مشابه آن کمک شایانی در جهت استفاده صحیح یا انتخاب صحیح یک کلمه می کند. مثال دقیق آن را در عکس زیر که از مدخل کلمه Although برداشت شده است، مشاهده می کنید.

توضیحات دقیق واژگان در دیکشنری آکسفورد

Word Family:

 

همانطور که از نام این بخش پیداست به معرفی کلمات هم خانواده ی کلمه مورد نظر شما می پردازد. برای مثال کلمه ای را جستجو کرده و در این بخش ملاحظه می کنید که شکل فعل، اسم، صفت، قید و … آن به چه صورت خواهد بود. در تصویر زیر نمونه ای از این بخش که در مدخل کلمه Explanation قرار دارد را مشاهده می کنید.

کلمات هم خانواده در دیکشنری آکسفورد

Idioms and Phrasal Verbs:

 

Idiom ها و Phrasal verb های فراوانی را در آکسفورد مشاهده خواهید کرد که همگی با توضیحاتی بسیار واضح بیان شده اند و مثال یا مثال های دقیقی نیز برای آنها درج شده است. در صورتی که کلمه ای در Idiom یا Phrasal verb خاصی استفاده شده است در همان ابتدای مدخل دو دکمه با همین عناوین مشاهده خواهید کرد که با کلیک روی آن به بخش مورد نظر که در انتهای مدخل است خواهید رفت. در تصویر زیر این مورد را برای کلمه Seek مشاهده می کنید.

عبارت ها و اصطلاح ها در دیکشنری آکسفورد

با توجه به توضیحات عنوان شده گمان می کنم که اگر تا به الان کاربر آکسفورد نبوده اید، دلایل خوبی را برای نصب و استفاده از آن مطالعه کرده باشید. قطعا امکانات این دیکشنری بی نظیر محدود به مواردی که در این مقاله عنوان شد نیست و شما می توانید با بررسی های دقیق به موارد جالب دیگری در رابطه با آن پی ببرید. تقاضا می کنم در صورتی که نکته ی جدیدی در آن یافتید از طریق بخش پیام ها در انتهای صفحه، این مطلب را به اشتراک بگذارید تا در بازنویسی های این مقاله در آینده به آن بپردازم.

دریافت فایل
_

با استفاده از لینک زیر نسخه ۱۰ این دیکشنری را دریافت و بر روی دستگاه اندرویدی خود نصب کنید. توجه کنید که این اپلیکیشن تنها بر روی نسخه های بالاتر از ۴ اندروید قابل استفاده است.

Oxford Advanced Learner’s Dictionary 10th edition

منبع
_

برای دسترسی به وب سایت دیکشنری آکسفورد از لینک زیر می توانید استفاده کنید. تمامی امکانات ذکر شده در این مقاله در وب سایت آن به صورت رایگان در دسترس است.

Oxford Advanced Learner’s Dictionary

حمایت
_

در صورتی که از مطالب این سایت استفاده کرده و رضایت دارید می توانید با معرفی آن به دیگران قدم بزرگی برای هر چه بیشتر دیده شدن و تداوم تولید محتوای آن بردارید. در کنار سایت، همچنین همراهی در یوتیوب نیز راه دیگری برای حمایت و دلگرمی من در ادامه این مسیر است.

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *