بررسی دیکشنری لانگمن

بررسی دیکشنری لانگمن

بررسی دیکشنری لانگمن

موضوععمومی
سطحهمه ی سطوح

هر زبان آموزی که اراده و عزم جدی برای یادگیری زبان انگلیسی تا سطوح بالا را دارد بدون شک نیازمند استفاده از یک یا چند دیکشنری حرفه ای و معتبر انگلیسی به انگلیسی (تاکید میکنم حتما انگلیسی به انگلیسی) هست تا بتواند به بهترین توضیحات در رابطه با کلمات و عبارت هایی که در متون مختلف، فیلم و سریال، پادکست و … به آنها بر می خورد دسترسی داشته باشد. در دنیای آموزش زبان انگلیسی تعداد دیکشنری های معتبر و قابل اعتمادی که در همه سطوح مورد استفاده باشند چندان زیاد نیست و دیکشنری لانگمن به عنوان یکی از این گزینه ها، موردی ست که در این مطلب به بررسی دقیق آن می پردازیم.

توضیح: در این مقاله از نسخه اندروید برای بررسی دیکشنری لانگمن استفاده کرده ام اما تفاوت این نسخه با سایر نسخه های آن همچون وب سایت و ویندوز بسیار جزئی است. البته در رابطه با نسخه ویندوز باید عرض کنم که تمام امکانات ورژن اندروید در ویندوز هم در دسترس است اما امکانات بسیار فراوانی در نسخه ویندوز وجود دارد که در سایر ورژن ها موجود نیست. در نتیجه اگر دنبال حداکثر استفاده از این دیکشنری هستید، انتخاب نسخه ویندوز بهترین گزینه است.

لانگمن – دیکشنری جامع

_

بدون کمترین اغراق و بزرگ نمایی عرض می کنم که همه ی آنچه از یک دیکشنری جامع، استاندارد و با کیفیت در نظر دارید در لانگمن پیدا خواهید کرد. دیکشنری لانگمن با حجم عظیمی از اطلاعات به روز و کارآمد به این منظور طراحی شده است که نیاز هر مخاطبی را رفع کند و باید اعتراف کرد که تا حد بسیار زیادی در این امر موفق بوده است.

این دیکشنری در نسخه اندروید و وب سایت تفاوت چندانی ندارد و تقریبا همه ی آنچه که در وب سایت مشاهده می کنید در ورژن اندروید هم در دسترس است اما نسخه ی ویندوز آن یک شاهکار به تمام معنای توسعه دیکشنری ست که امکانات فوق العاده ای را در دسترس قرار می دهد. در این بررسی دیکشنری لانگمن اما به نسخه ویندوز نمی پردازم چرا که حجم مطالب آن به حدی زیاد است که از حوصله این مطلب خارج است و نیز نسخه ویندوز همیشه در دسترس نیست. در نتیجه از نسخه موبایل آن استفاده می کنم چرا که کاربرد آن برای زبان آموزان بسیار بیشتر خواهد بود.

دیکشنری لانگمن

با شروع بررسی دیکشنری لانگمن متوجه می شویم که لانگمن آن زیبایی و زرق و برق و همچنین دسته بندی فوق العاده آکسفورد را ندارد اما توانسته با جمع آوری حجم زیادی از اطلاعات (که در برخی موارد حتی از آکسفورد نیز کامل تر است) در یک اپلیکیشن کوچک، کیفیت بسیار بالایی از یک دیکشنری را ارائه کند. پیشتر در مقاله “بررسی دیکشنری آکسفورد” نظر شخصی خود را در رابطه با اینکه آکسفورد بهترین دیکشنری دنیاست عرض کردم اما شاید این جمله کمی غیرمنصفانه به نظر برسد و تلاش می کنم تا مقداری بیشتر در این رابطه توضیح دهم.

به باور من آکسفورد با طراحی زیبا و کاربرپسند، دسته بندی فوق العاده، حذف اطلاعات اضافی و جداسازی دیکشنری Collocations از دیکشنری اصلی در نهایت تجربه بهتر و نتیجه ی سریعتری در اختیار مخاطب قرار می دهد که این مسئله به خصوص برای زبان آموزان سطح متوسط یا پایین تر ویژگی بسیار ارزشمندی است. از طرف دیگر آکسفورد آپدیت های سریعتری را عرضه کرده و در ارائه کلمات و عبارت های جدیدی که هر روز به زبان انگلیسی اضافه می شوند و نیازمند توضیحات دقیق هستند پیشروست که این امر به واسطه جامعه فعال آن در اینترنت است. آکسفورد کلمات یا عبارت های جدیدی که وارد زبان می شوند را بسیار سریع شناسایی کرده و به رای مخاطبان می گذارد.

همچنین با دارا بودن تیم بسیار بزرگی که بر روی گسترش دیکشنری فعالیت می کنند به اضافه کردن کلمات جدید و یا به روز رسانی مطالب موجود می پردازد. تمامی مواردی که در بالا عنوان شد دلایل من برای گزینش آکسفورد به عنوان بهترین انتخاب دیکشنری هستند اما لانگمن، این دیکشنری فوق العاده همواره رقیب سرسختی برای آکسفورد است و انتخاب اول بسیاری از زبان آموزان و مدرسین نیز هست.

صفحه اصلی دیکشنری لانگمن

لانگمن بر خلاف آکسفورد ترجیح داده است که یک اپلیکیشن همه کاره ارائه کند و در این امر نیز تا حد بسیار زیادی موفق بوده است. بسیاری از کاربران این استراتژی را پسندیده و برخی نیز ترجیح به استفاده از محصولات تخصصی برای اهداف مختلف دارند. اینجاست که جدایی Collocations Dictionary در آکسفورد اهمیت پیدا می کند. اگر ترجیح می دهید یک دیکشنری تخصصی برای هر منظور داشته باشید به سراغ آکسفورد بروید و اگر نه، لانگمن بهترین گزینه ی شماست. اما بهتر است دیگر به این مقایسه نپردازیم و به سراغ ویژگی های این دیکشنری محبوب برویم.

دیکشنری لانگمن بسیار ساده و کاربردی طراحی شده است. پس از نصب نیازی به دانلود دیتابیس ندارد و به راحتی می توانید از آن بهره ببرید اما اگر نیاز به شنیدن صدای تلفظ کلمات و مثال ها دارید باید در حالت آنلاین از آن استفاده کنید. برای شروع کافی ست تا کلمه مورد نظر خود را در باکس جستجوی بالا وارد کنید. در تصویر زیر کلمه Ask جستجو شده است.

جستجوی کلمات در دیکشنری لانگمن

پس از وارد شدن به مدخل مورد نظر تمامی اطلاعات لازم را در یک صفحه و به صورت دسته بندی شده ملاحظه می کنید. زمانی که کلمه ای را جستجو می کنید که چندین معنی مختلف دارد، هر معنی در یک بخش جداگانه ارائه شده و در کنار شماره آن کلمه یا عبارتی به صورت برجسته (Bold) قرار دارد که تشخیص آن را آسان می کند. با کلیک بر روی فلش سمت راست آن می توانید از منوی بازشو مطلب مورد نظر را مطالعه کنید.

مدخل کلمات در دیکشنری لانگمن

برخی از توضیحات نیز با جملاتی سیاه رنگ و برجسته (Bold) قرار دارند که شامل Idiom ها و یا اصطلاح هایی هستند که با کلمه مورد نظر ساخته می شوند.

اصطلاح ها در دیکشنری لانگمن

بخش دیگری که با عبارت Phrasal verb مشخص است نیز به توضیح Phrasal verb های کلمه مورد نظر می پردازد. برای دقت بیشتر نیز در کنار برخی از آنها عبارت British English و یا American English درج شده است تا نشانگر آن باشد که مطلب مورد نظر در کدام نسخه از زبان انگلیسی کاربرد بیشتری دارد.

افعال چند بخشی در دیکشنری لانگمن

در برخی کلمات ممکن است شاهد توضیحاتی اضافی که معمولا توضیحات گرامری هستند نیز باشید. این بخش، از جمله موارد بسیار ارزشمند دیکشنری لانگمن است که در قالب توضیحات کوتاه اما فوق العاده کاربردی نکته ای درخور توجه را مطرح می کند که برای هر زبان آموزی بی نهایت مفید است.

توضیحات گرامری در لانگمن

اما امکانات لانگمن به همین جا خلاصه نمی شود. بسته به کلمه ای که جستجو می کنید اطلاعات اضافی جالبی در دیکشنری وجود دارد. اگر بر روی دکمه i که در تصویر زیر نیز مشاهده می کنید کلیک کنید کادری باز می شود که بسته به کلمه مورد نظر می تواند چند گزینه مختلف داشته باشد اما آنچه که مد نظر ماست و به آن می پردازیم گزینه های Collocations و Thesaurus هستند. اما پیش از پرداختن به آنها بهتر است توضیح کوتاهی در رابطه با دو گزینه دیگر عرض می کنم. گزینه Word origin همانطور که از نام آن برمی آید توضیح مختصری در رابطه با ریشه های کلمه ارائه می دهد و Verb table هم اشکال مختلف آن فعل را در زمان ها و حالت های مختلف نشان می دهد.

امکانات اضافی در لانگمن

Collocations:

 

در این بخش لانگمن همایندهای پرکاربرد هر کلمه را به همراه توضیحات کوتاه اما دقیقی ارائه می کند. همراه بودن این موارد با مثال یکی از نکاتی ست که به یادگیری صحیح آن Collocation بسیار کمک می کند. دقت کنید که این بخش تنها پرکاربردترین همایندها را معرفی می کند و اگر قصد دارید که با همه ی Collocation های یک کلمه آشنا شوید بهتر است که از Oxford Collocations Dictionary استفاده کنید.

همایندها در لانگمن

Thesaurus:

 

این بخش فهرستی از کلماتی که قابلیت جایگزینی با کلمه مورد نظر شما دارند را نشان می دهد. Thesaurus در هر دیکشنری کلماتی را ارائه می کند که دارای معنی تقریبی یکسانی با کلمه مورد نظر هستند. در اینجا اما لانگمن با کیفیتی مثال زدنی فهرستی از این کلمات را در کنار مثال های متنوع ارائه می دهد که از جمله نقاط قوت این دیکشنری است. در این مورد نیز اگر به دنبال مطالب بیشتر و تخصصی هستید پیشنهاد می شود که از Oxford Learner’s Thesaurus استفاده کنید.

کلمات اضافی در لانگمن

بیش از مواردی که بالاتر عنوان شد نکته خاص دیگری برای توضیح در رابطه با این دیکشنری وجود ندارد. همانطور که ابتدای مقاله عرض کردم این دیکشنری بسیار ساده اما در عین حال پرقدرت و کاربردی طراحی شده است. اگر انتخاب شما تنها یک دیکشنری است لانگمن می تواند کاملا نیاز شما برطرف کند. اما اگر ترجیح می دهید دیکشنری های دیگری نیز داشته باشید، ترکیب آکسفورد و لانگمن هر آنچه که نیاز شما به عنوان یک زبان آموز است را پوشش خواهد داد.

دریافت فایل
_

با استفاده از لینک زیر نسخه ۶ دیکشنری لانگمن را دریافت و بر روی دستگاه اندرویدی خود نصب کنید. توجه کنید که این اپلیکیشن تنها بر روینسخه های بالاتر از ۴ اندروید قابل استفاده است.

Longman Dictionary of Contemporary English 6th edition

منبع
_

برای دسترسی به وب سایت دیکشنری لانگمن از لینک زیر می توانید استفاده کنید. تمامی امکانات ذکر شده در این مقاله در وب سایت آن به صورت رایگان در دسترس است.

Longman Dictionary of Contemporary English

حمایت
_

در صورتی که از مطالب این سایت استفاده کرده و رضایت دارید می توانید با معرفی آن به دیگران قدم بزرگی برای هر چه بیشتر دیده شدن و تداوم تولید محتوای آن بردارید. در کنار سایت، همچنین همراهی در یوتیوب نیز راه دیگری برای حمایت و دلگرمی من در ادامه این مسیر است.

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *