بررسی دیکشنری کمبریج

بررسی دیکشنری کمبریج

موضوععمومی
سطحهمه ی سطوح

هر زبان آموزی که اراده و عزم جدی برای یادگیری زبان انگلیسی تا سطوح بالا را دارد بدون شک نیازمند استفاده از یک یا چند دیکشنری حرفه ای و معتبر انگلیسی به انگلیسی (تاکید میکنم حتما انگلیسی به انگلیسی) هست تا بتواند به بهترین توضیحات در رابطه با کلمات و عبارت هایی که در متون مختلف، فیلم و سریال، پادکست و … به آنها بر می خورد دسترسی داشته باشد. در دنیای آموزش زبان انگلیسی تعداد دیکشنری های معتبر و قابل اعتمادی که در همه سطوح مورد استفاده باشند چندان زیاد نیست. دیکشنری کمبریج به عنوان یکی از این گزینه ها، گزینه ایست که در این مطلب به بررسی دقیق آن می پردازیم.

توضیح: در این مقاله از نسخه اندروید دیکشنری کمبریج استفاده کرده ام اما تفاوت این نسخه با سایر نسخه های آن همچون ویندوز و وب سایت بسیار جزئی ست. با این حال اگر بخشی از مواردی که در این مقاله به آن اشاره شده در نسخه مورد نظر شما وجود نداشته یا به شکل دیگری هست حتما از وب سایت دیکشنری کمبریج که در پایین مقاله لینک آن قرار دارد برای کسب اطلاعات بیشتر استفاده کنید.

کمبریج – ساده و کاربردی

_

اگر پیگیر این دست از مطالب در وب سایت بوده باشید، حتما در جریان هستید که در دو مطلب پیشین به بررسی دیکشنری های آکسفورد و لانگمن پرداختیم. در این مطلب اما به دیگر دیکشنری معروف و معتبر دنیای زبان انگلیسی یعنی دیکشنری کمبریج می پردازیم. اگر حوصله مطالعه مطلب طولانی و بررسی دقیق را ندارید اجازه دهید در کمترین زمان ممکن آنچه که نیاز دارید را عنوان کنم. دیکشنری کمبریج بر خلاف اسم بسیار بزرگی که یدک می کشد به هیچ وجه قابل مقایسه با آکسفورد و لانگمن نیست؛ اما این به معنی عدم توانایی کمبریج در مقابل دو گزینه یاد شده نیست بلکه رویکرد متفاوت کمبریج نسبت به تهیه دیکشنری باعث شده است که با یک دیکشنری ساده، مختصر و کاربردی طرف باشیم.

اما این رویکرد متفاوت چیست؟ کمبریج بر خلاف آکسفورد و لانگمن به دنبال جامع بودن در تهیه دیکشنری نبوده و نیست. یکی از انتقاداتی که به سایر دیکشنری ها و خصوصا لانگمن وارد می کنند آن است که حجم اطلاعات بسیار زیادی را در یک مدخل به مخاطب (به ویژه اگر مخاطب، زبان آموزی در سطح مبتدی یا متوسط باشد) ارائه می کند که می تواند گمراه کننده و یا گیج کننده باشد.

اما کمبریج برعکس این قضیه عمل می کند و مدخل ها را جدا کرده و اجازه مشاهده حجم زیادی از اطلاعات را برای یک کلمه نمی دهد. مورد بعدی ساده بودن و عدم انتشار اطلاعات اضافی (که البته نقطه قوت سایر دیشکنری هاست) است. کمبریج اطلاعات را در مختصرترین حالت ممکن ارائه می کند و دلیل توجیه آن را نیز اینگونه بیان کرده است که این دیکشنری مخصوص زبان آموزان است و یک زبان آموز نیازمند پاسخی کوتاه، دقیق و سریع است و کمبریج به دنبال رفع همین نیاز رفته است.

مورد دوم پشتیبانی مالی محدود کمبریج از دیکشنری است. جای تعجب است که کمبریج که ثروتمندترین نهاد آموزش زبان انگلیسی و بزرگترین انتشارات محتوای آموزشی زبان انگلیسی ست اما بودجه ای بسیار محدود را برای توسعه ی دیکشنری خود اختصاص داده است و عمده ی هزینه های آن از تبلیغاتی که بر روی سایت آن قرار می گیرد تامین می شود. اینکه به چه دلیلی چنین تصمیمی از سوی کمبریج اتخاذ شده هرگز از سوی این نهاد عنوان نشده است. حال آنکه در سایر نهادها، برای مثال آکسفورد تیمی عظیم از محققان به صورت روزانه برای توسعه آن تلاش می کنند.

جستجو در دیکشنری کمبریج

در انتهای این مطلب اما به بررسی جزئی این دیکشنری نخواهیم پرداخت. چرا که کمبریج در مقایسه با سایر دیکشنری ها مورد خاص و چندانی برای توضیح ندارد. اما حرف نهایی این مقاله اشاره به این موضوع است که کمبریج دیکشنری ای ساده اما بسیار پرقدرت و کاربردی ست. درست است که امکانات اضافی ای که در آکسفورد یا لانگمن مشاهده می کنید در کمبریج بسیار کمتر و ضعیف تر است اما مطلقا به معنی محتوای کم اهمیت یا کم کیفیت آن نیست.

دریافت فایل
_

با استفاده از لینک زیر می توانید نسخه ۴ این دیکشنری را دریافت و نصب کنید. توجه کنید که این اپلیکیشن تنها بر روی نسخه های بالاتر از ۴ اندروید قابل استفاده است.

Cambridge Advanced Learner’s Dictionary

منبع
_

برای دسترسی به وب سایت دیکشنری کمبریج از لینک زیر می توانید استفاده کنید. تمامی امکانات ذکر شده در این مقاله در وب سایت آن به صورت رایگان در دسترس است.

Cambridge Advanced Learner’s Dictionary

حمایت
_

در صورتی که از مطالب این سایت استفاده کرده و رضایت دارید می توانید با معرفی آن به دیگران قدم بزرگی برای هر چه بیشتر دیده شدن و تداوم تولید محتوای آن بردارید. در کنار سایت، همچنین همراهی در یوتیوب نیز راه دیگری برای حمایت و دلگرمی من در ادامه این مسیر است.

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *